New Jersey

poleć serwis drukuj

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newark

03-25-2021

Na zakończenie...
Ryngraf Honorowy...
Fot. Facebook.com
Fot. Facebook.com
Fot. Facebook.com
Fot. Facebook.com

W niedzielę, 7 marca, w Newark, NJ odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej we współpracy z Klubami Gazety Polskiej, Kołem Przyjaciół Radia Maryja, Okręgiem 2 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Pl. 51/99 SWAP.

Uroczyste nabożeństwo w kościele św. Kazimierza Królewicza w Newark odprawił proboszcz ks. Andrzej Ostaszewski w koncelebrze z dwoma innymi duchownymi. Ks. Ostaszewski przywitał zebranych, a do świątyni wprowadzone zostały poczty sztandarowe.

W uroczystości udział wzięli liczni goście. Obecni byli m.in.: wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Katarzyna Konopka oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie gen. Cezary Wiśniewski, Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2021 Jadzia Heidi Kopala, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski oraz członkowie Rady Dyrektorów PSFUK, prezes Koalicji Polonii w Ameryce dr Stanisław Śliwowski, koordynator Klubów Gazety Polskiej na USA i Kanadę Maciej Rusiński i Jacek Szklarski, reprezentujący Redutę Dobrego Imienia. Obecni byli także liczni przedstawiciele środowisk harcerskich, weterańskich, w tym również członkinie Korpusu Pomocniczego Pań oraz uczniowie z Polskiej Szkoły im. Kazimierza Królewicza w Newark wraz z dyrektor placówki Urszulą Górą.

Wicekonsul Katarzyna Konopka odczytała list Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, skierowany do organizatorów oraz uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newark oraz list konsula generalnego w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Po wystąpieniach gości specjalnych głos zabrał Teofil Lachowicz, redaktor naczelny pisma „Weteran”, członek Zarządu Głównego i Zarządu Okręgu 2. SWAP, który powiadomił zebranych, że nadeszły listy również od ministra Jana Dziedziczaka z Kancelarii Premiera RP i od Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza. Listy te adresowane są do żyjących w USA Żołnierzy Niezłomnych i do organizatorów oraz uczestników uroczystości.

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci. Był to moment niezwykle podniosły i wzruszający, gdyż po każdym przeczytanym nazwisku, a było ich kilkadziesiąt, zebrani w kościele chóralnie weterani odpowiadali: „Cześć Jego Pamięci!”.

Na koniec uroczystości przedstawiciele Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego: Aneta Antoniak, Adam Stępień i Jacek Szklarski wręczyli ryngrafy osobom zasłużonym, które przyczyniły się do powstania Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie. Ryngrafy otrzymali dr Stanisław Śliwowski, Jacek Kusiński i Wiesław Czarnota. Ryngraf Honorowy otrzymał ks. Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii świętego Kazimierza oraz kapelan SWAP.

Zwieńczeniem uroczystości upamiętniających bohaterstwo i poświęcenie Żołnierzy Niezłomnych było wspólne odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę…”.

JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com